این 4 نفر/ تحلیل گزینه های وزارت نیرو ، دولت دوازدهم به کدام سو خواهد رفت؟ سازه ای ها یا محیط زیستی ها

تاریخ نشر: 1396/06/14 تعداد بازدید: 775 کد خبر: 2bvp6cgm
در این شرایط باید دید دولت با معرفی کدام گزینه سمت و سوی خود را مشخص خواهد کرد جبهه ایی که دولت را با صفت محیط زیستی معرفی خواهد کرد یا رسما به اردوگاه تخریبگران طبیعت خواهد پیوست

کانال تلگرامی صدای پای آب  با آدرس @sedayepayeab1 که خود را وابسته به جنبش زاگرس مهربان می داند در مورد بررسی گزینه های معرفی شده برای وزارت نیرو نوشت:

ابتدا باید گفت انتظار معجزه داشتن از ساختاری که نتیجه سیاست هایش ورشکستگی آب کشور است امیدی واهی است . به این معنی که هر فردی به عنوان وزیر نیرو که سودای تغییر این ساختار را در سر نداشته باشد به قسمی از چرخ دنده فساد در این ساختار تبدیل خواهد شد.

در نتیجه از عمده شاخصه های وزیر نیروی آینده را می توان در :

- التزام به قانون و الزامات زیست محیطی در اجرای پروژه ها

- شناخت دقیق ساختار وزارت نیرو اعم از آب و برق

- شجاعت در بیان حقایق و ضعف های ساختاری وزارت نیرو

- اقتدار علمی ، سیاسی و شخصیتی در مواجه با ذینفعان

- برنامه منسجم برای تغییرات ساختاری

- پذیرش در بدنه وزارت نیرو و جامعه نخبگانی و خصوصا جریان های محیط زیستی برای پیشبرد برنامه ها و سیاست های تغییر

- داشتن تیم منسجم معطوف به تغییر ساختار

- توانایی ایجاد اجماع در جریانهای سیاسی و مجلس

اما براستی کدام یک از گزینه های طرح شده دارای ویژه گی های طرح شده است ؟

اردکانیان و تابش

با دقت در سوابق اردکانیان و تابش و همراستایی این دو گزینه وزارت نیرو با بیطرف و مشارکت در طرح های سازه ای نظیر کارون۳ ، کرخه ، بختیاری و ... به عنوان پروژه های فاقد توجیه اجتماعی و محیط زیستی و همچنین گرایش های تند سیاسی این دو گزینه در وابستگی به جریان جبهه مشارکت این دو گزینه هیچ شانسی برای ایجاد اجماع در بین نمایندگان مجلس ندارند. در واقع معرفی مجدد تابش و اردکانیان به منزله نشنیدن پیام رای عدم اعتماد مجلس به بیطرف توسط روحانی تعریف خواهد گردید و پیامد آن ایجاد بلوک زاگرسی بر علیه جریان اصلاحات خواهدشد.

عباس علی آبادی

از دیگر گزینه هایی که در روز های اخیر طرح شده است می توان از معاون احمدی نژادی وزیر نیرو در امور برق و انرژی و مدیر عامل پیشین منابع آب ایران را نام برد . با توجه به چالش آب در وزارت نیرو  بعید است مجلس یک مدیر نا اشنا به بخش آب را برای وزارت نیرو بپذیرد حال آنکه علی آبادی به علت گرایش احمدی نژادی نه تنها مورد وثوق اصلاح طلبان مجلس نیست بلکه اصولگرایان معتدل نیز او را نخواهند پذیرفت . مضافا آنکه علی آبادی بخاطر مشارکت در پروژه کرخه و کارون ۳ که به آوارگی ۱۵ هزار نفر و تخریب آثار تاریخی و محیط زیست خوزستان انجامید مورد پذیرش فعالان محیط زیست ، میراث فرهنگی و نمایندگان زاگرسی نیز نخواهد بود.

محمدرضا شمسایی

یکی از تکنوکرات های کهنه کار صنعت اب و برق که سابقه سی ساله اش در این صنعت او را به ناکارامدی های ساختاری وزارت نیرو پیوند داده محمدرضا شمسایی است . محمد رضا شمسایی از جمله تکنوکرات هایی است که با نقد گذشته خود و اگاهی بخشی به مسئولان و رسانه ها توانست مردم را از عواقب  پروژه های انتقال اب آگاه سازد. شمسایی اگر چه نتوانست با ارائه گزارشی ۴۰۰ صفحه ایی دولت را مجاب کند که از اجرای سد گتوند جلوگیری کند اما با اجرای نسخه های علاج بخشی که هیچگاه به صورت کامل اجرا نشد توانست عواقب سد گتوند را بکاهد. این سوابق در کنار احیا تالاب هور العظیم به عنوان دستاورد محیط زیستی دولت روحانی ؛ شمسایی را با وجود بسیاری از انتقادات در زمره مدیران محیط زیستی وزارت نیرو قرار داده است. امری که باعث شده است در کنار اجماع بدنه وزارت نیرو فعالان محیط زیست را با او همراه کند. از طرفی ارتباط شمسایی با طیف اعتدالی و میانرو قدرت از او چهره ایی مورد قبول برای اجماع سیاسی ساخته است .

از دیگر نقاط برجسته شمسایی سابقه همزمان مدیریتی در دو بخش آب و برق است ، موضوعی که باعث خواهد شد مشکلات و چالش های آب و برق در یک همپوشانی مدیریتی به صورت همزمان و بدون اخلال مرتفع شود.

در این شرایط باید دید دولت با معرفی کدام گزینه سمت و سوی خود را مشخص خواهد کرد جبهه ای که دولت را با صفت محیط زیستی معرفی خواهد کرد یا رسما به اردوگاه تخریبگران طبیعت خواهد پیوست.

آنچه نمی توان در این صف آرایی ها به آن بی توجه بود آن است که معرفی گزینه های نزدیک به نگاه سازه محور و حامیان انتقال آب برای دولت بدون تبعات نخواهد بود.

دیدگاه ها
شما نیز دیدگاه خود را ثبت نمایید
نام *
پست الکترونیک *
4 + 5 =