وزیر نیرو: در سوابق موجود، سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده

تاریخ نشر: 1398/01/11 تعداد بازدید: 150 کد خبر: db57ebw2
وزیر نیرو گفت که وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده تا ۷۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور پر شود. وی افزود: در سوابق موجود ما سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده است

رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه گفت‌و‌گوی ویژه‌خبری با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سد‌های کشور به ۳۵ میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: بارندگی‌های چند روز اخیر در کشور موجب افزایش ۵۶ میلیمتری ارتفاع بارندگی‌ها در ایران شده است.

وی افزود: در سوابق موجود ما سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده است.

وی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سد‌های کشور به ۳۵ میلیارد مترمکعب رسیده است، اظهار داشت: این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود ۲۳ میلیارد مترمکعب بوده است.

وزیر نیرو حجم کل مخازن سد‌های کشور را ۵۰ میلیارد مترمکعب دانست و تصریح کرد: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا ۷۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور پر شود و امیدواریم تا پایان سال آبی جاری مابقی مخازن سد‌های کشور نیز آبگیری شوند.

احیای تالاب‌های کشور

اردکانیان با اشاره به اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر موجب آبگیری تالاب‌های وسیعی در کشور شده است، خاطرنشان کرد: وقوع سیلاب‌های فروردین‌ماه باعث شده است تا در حال حاضر ۲۰ درصد تالاب هامون و هیرمند، ۷۰ درصد تالاب حله بوشهر، ۱۰۰ درصد تالاب گندمان بروجن، ۸۰ درصد تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، ۹۰ درصد بخش ایران تالاب هورالعظیم، ۸۰ درصد تالاب بامدژ اهواز و ۴۰ درصد تالاب مهارلو استان فارس آبگیری و پر شود.

وی با اشاره به سرریز تالاب زریوار کردستان ابراز داشت: در پی وقوع بارش‌های شدید چند روز اخیر در کشور حدود ۴۰ درصد تالاب مهارلو استان فارس، ۵۵ درصد تالاب‌های میقان و آقگل در استان مرکزی آبگیری شده و چهار تالاب گمیشان، آلاگل، اجی‌گل و آلماگل استان گلستان پر شده‌اند. افزایش حجم وسیع آب تالاب‌های کشور در طی همین چند روز در حالی است که بسیاری از تالاب‌ها سال‌های متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند.

افزایش ۳۲ سانتی‌متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه

وزیر نیرو با اشاره به افزایش ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب دریاچه ارومیه بر اثر وقوع بارندگی‌های چند روز اخیر، بیان کرد: تراز این دریاچه نیز حدود ۳۲ سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه در طی یک هفته اخیر حدود ۳.۸ میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سد‌های استان خوزستان شده است، یادآور شد: حدود ۷۱ درصد از سیلاب‌های خوزستان در مخازن سد‌ها آرام گرفته و مابقی آن نیز به سمت پایین سد‌ها از جمله برای بهره‌مندی در تالاب‌ها رهاسازی شده است.

وی ادامه داد: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته سیلاب‌های چند روز آینده خوزستان سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سد‌های خوزستان خواهد کرد که بخشی از آن در سد‌ها آرام خواهد گرفت و مابقی آن نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده رهاسازی خواهد شد.

وضعیت سد دز رصد می‌شود؛ جای نگرانی نیست / این مجموعه آماده مقابله با سیلاب احتمالی است

همچنین با حضور وزیر نیرو روند مدیریت آب سد و نیروگاه دز شهرستان اندیمشک بررسی و تمهیدات ویژه‌ای برای مقابله با سیلاب احتمالی خوزستان پیش‌بینی و اجرا شد.

رضا اردکانیان در بازدید از سد و نیروگاه دز شهرستان اندیمشک اظهار داشت: روند مدیریت آب در سد و نیروگاه دز مطلوب بوده و در این زمینه مشکلی نداریم و این مجموعه آماده مقابله با سیلاب احتمالی است.

وی با اشاره به نقش مدیران میدانی در کنترل و سیلاب‌های روزهای گذشته گفت: تمهیدات ویژه‌ای بر مقابله با حوادث احتمالی پس از باران‌های روزهای آینده پیش‌بینی و در این زمینه جای نگرانی نیست.

وزیر نیرو با بیان این که وضعیت سد دز رصد می‌شود، عنوان کرد: شهروندان و کشاورزان در کنار مسئولان باشند تا بتوانیم از این شرایط حساس با موفقیت عبور و از گسترش حوادث و خسارت‌های احتمالی جلوگیری کنیم.

اردکانیان وحدت و همدلی مسئولان را برای پیشگیری از حوادث احتمالی پس ازسیلاب‌های اخیر را ضروری دانست و بیان کرد: آمادگی و در مدار بودن نیروگاه‌های برق‌آبی در تابستان پیش‌رو بسیار حیاتی و حائز اهمیت بوده و باید به نیازهای کشور در این حوزه توجه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش بارندگی و نیازهای شهروندان و کشور باید در این زمینه پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم انجام شود تا در فصل تابستان با مشکل روبه‌رو نشویم.

دیدگاه ها
شما نیز دیدگاه خود را ثبت نمایید
نام *
پست الکترونیک *
5 + 4 =