وزیر نیرو خبرداد کلید حل کم‌آبی سمنان در تالار/ انتقال آب خزر معطل کارگروه محیط زیست

تاریخ نشر: 1396/05/11 تعداد بازدید: 635 کد خبر: eblarvff

وزیر نیرو گفت: پروژه انتقال آب خزر به استان سمنان همه مراحل مطالعاتی خود را گذرانده و معطل مجوز کارگروه ماده دو است تا تعیین‌تکلیف نهایی شود.

به گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان در نشست مدیران صنعت آب و برق استان که با حضور استاندار و فرمانداران استان برگزار شد اظهار کرد: این کارگروه متاسفانه از نیمه دوم سال قبل تاکنون برگزار نشده است و لذا در آنجا مانده است.

وی با بیان اینکه مطالعات این طرح پایان یافته افزود: مجوز میراث فرهنگی و پدافندغیرعامل این پروژه نیز اخذ شده و با حضور بنده و معاونین و کارشناسان وزارتخانه به همه پرسش‌های کارشناسان محیط‌زیست نیز پاسخ داده شده و تمامی گزارش‌ها و توجیهات فنی نیز به این سازمان ارسال شده اما تاکنون پاسخ مساعد از سوی این سازمان صادر نشده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه ۵۰ میلیون مترمکعب از ۲۰۰میلیون مترمکعب آب این پروژه برای مصارف شرب در نظر گرفته شده افزود: مابقی منابع آب تولیدی که در طرح اولیه اعلام شده مشروط به همکاری بخش خصوصی برای مصرف در بخش صنعت است.

چیت‌چیان از استفاده از پساب‌ها به عنوان یک منبع مطمئن برای آب صنعت نام برد و افزود: تقریبا ۷۰درصد آب شرب وارد چرخه فاضلاب می‌شود که این آب با ایجاد تصفیه‌خانه‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات آب صنعت استان را نیز برطرف کند.

وی با بیان اینکه استان سمنان ظرفیت خوبی برای توسعه صنعتی دارد گفت: در حال حاضر تنها عامل عمده محدودکننده این توسعه فقدان منابع آب مورد نیاز است لذا آب در واقع گلوگاه توسعه در این استان است و لذا برای رفع آن باید چاره‌اندیشی شود.

این عضو کابینه یازدهم از پروژه انتقال آب از حوزه تالار نیز به عنوان یکی دیگر از طرح‌های مهم انتقال آب استان نام برد و خاطرنشان کرد: قرار است که از این محل ۳۰میلیون مترمکعب آب به استان با اولویت آب شرب منتقل شود.

وی با بیان اینکه مطالعات فاز سوم این پروژه انجام شده افزود: این طرح برای نهایی شدن در حال حاضر در اختیار معاونت وزارتخانه قرار گرفته تا تایید نهایی شود.

چیت‌چیان با بیان اینکه مراحل انعقاد قرارداد طرح نیز انجام شده گفت: مشاور طرح نیز انتخاب شده اما مشکلاتی در اعتبارات داریم که انتظار می‌رود نمایندگان استان نیز پیگیر تخصیص آن باشند.

وزیر نیرو تصریح کرد: به نظر می‌رسد با اجرایی شدن این پروژه مشکل آب استان در میان‌مدت برطرف می‌شود.

وی با اشاره به بروز برخی مشکلات اجتماعی در پروژه سد کالپوش در شاهرود گفت: بازنگری در میزان تخصیص آب از محل این سد صورت گرفته و برای مشکلات مختلف اجتماعی و امنیتی مطرح شده نیز چاره‌اندیشی می شود.

این عضو کابینه با اشاره به پروژه سد فینسک گفت: با توجه به اینکه این پروژه به بخش خصوصی واگذار شده به نظر می‌رسد با سرعت بیشتری می‌تواند به سرانجام برسد.

دیدگاه ها
شما نیز دیدگاه خود را ثبت نمایید
نام *
پست الکترونیک *
4 + 8 =