نماینده مردم اصفهان در مجلس: مشکل ریزگردها به بحران کم‌آبی گره خورده است

تاریخ نشر: 1396/09/13 تعداد بازدید: 398 کد خبر: lvln9dtk

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل ریزگردها در اصفهان پس از مشکلات کم‌آبی یکی از معضلات اساسی محسوب می‌شود و باید جدی گرفته شود. مشکل ریزگردها به بحران کم‌آبی گره خورده است.

حیدر علی عابدی در حاشیه بازدید مدیران استانی از بیابان‌های شرق اصفهان و کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: پس از مشکل کم‌آبی که در استان اصفهان وجود دارد، یکی از مشکلات اساسی در این استان هجوم ریزگردها به شهر اصفهان است که غالباً از شرق اصفهان وارد می‌شود. این ریزگردها برای سلامت مردم اصفهان و شهروندان این کلان‌شهر ایجاد مشکل و مزاحمت می‌کند.

وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم شرق اصفهان شش ماه از سال ریه تنفسی شهر اصفهان است و باید به اندازه غرب اصفهان مورد توجه قرار بگیرد. کانون‌های فرسایش باید همچنین برای زیرساخت‌هایی که در کمربند شرقی اصفهان وجود دارد ایجاد مشکل می‌کند و حتی علاوه بر آسیب‌هایی که به خطوط حمل‌ونقل جاده‌ای، راه‌های آهن و دیگر زیرساخت‌ها وارد می‌آورد به سامانه‌های حمل و نقل هوایی نیز آسیب می‌زند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: به همین دلیل یکی از مسائلی که با جدیت دنبال می‌کنیم کاهش ریزگردهای اصفهان است. برای این کار باید چند اقدام به صورت هم‌زمان انجام شود. نخست باید تکلیف معادن شن، خاک و گچ شرق اصفهان که کانون‌های اصلی ایجاد ریزگرد است تعیین شود. سپس باید کارهای خوبی که در زمینه کاشت درختان کم‌آب‌بر انجام شده است ادامه پیدا کند و جنگل‌های تاغ و گز توسعه پیدا کند چرا که توسعه جنگل‌های تاغ مصداق بیابان‌زدایی است و سومین اقدامی که باید به طور هم‌زمان انجام شود مالچ‌پاشی است.

عابدی با اشاره به بازدید شهردار اصفهان از پروژه‌های بیابان‌زدایی شرق اصفهان گفت: شهرداری اصفهان نیز می‌تواند از اقدامات سازمان منابع طبیعی الگوبرداری کرده و با تغییر گونه‌های گیاهی که در اصفهان کاشته می‌شود آب کمتری برای فضای سبز این کلان‌شهر مصرف کرده و با فراغ بال اقدام به توسعه فضای سبز این شهر کند.

دیدگاه ها
شما نیز دیدگاه خود را ثبت نمایید
نام *
پست الکترونیک *
1 + 7 =