هشدار انجمن صنفی مهندسان صنعت آب نسبت به ادامه اجرای سد بهشت آباد

تاریخ نشر: 1396/04/11 تعداد بازدید: 1675 کد خبر: 6szfyy4g
از نمایندگان و مسئولین خوزستان و کشور انتظار می رود همگام با مردم دو استان و کارشناسان آب و محیط زیست کشور که با مستندات قوی علمی و تخصصی با ساخت چنین سد مخربی مخالف هستند اعتراض و مخالفت خود را از تمامی راه های ممکن به گوش تصمیم گیران کشور رسانده و از این واقعه ناگوار جلوگیری کنند.

طرح بهشت آباد بیانگر برنامه‌ریزی برای انتقال حجم بزرگی از آب این رودخانه به شهرهای فلات مرکزی کشور است که از نه از مبنای درست علمی برخور دار بوده و نه معیارهای جهانی مربوطه را داراست. همواره این طرح به دلیل حجم بالای آب انتقالی با مخالفت شدید مسئولان، کارشناسان و افکار عمومی استان‌های خوزستان و چهار محال و بختیاری روبه‌رو بوده است. متاسفانه اخیرا خبرهایی از توافق نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و استاندار مربوطه با سازمان ها و نهاد های متولی ساخت برای رفع مشکل اشتغال مردم شهر اردل با ساخت این سد مخرب منتشر شده که علیرغم اعلام پیامدهای آشکار و نهان طرح بهشت آباد از سوی سازمان محیط زیست کشور، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان بازرسی کل کشور و هشدار گروه های گوناگون اجتماعی موافقت خود را جهت ادامه و تکمیل طرح با هدف رفع بیکاری در شهرستان اردل اعلام کرده اند. لذا انجمن صنفی مهندسان صنعت آب وظیفه خود می داند توصیه و هشدار چندباره و دلسوزانه نسبت به این توافق را به گوش مسئولان مذکور برساند. جهت یادآوری با اینکه وزرا و مسئولان وزارت نیرو به عناوین گوناگون نسبت به تبعات ادامه این طرح آگاهی داشته اند اما تحت فشار نمایندگان استان‌های مرکزی کشور طرح به تصویب شورای عالی آب رسید. در ادامه وزارت نیرو با اعتراض مسئولان استان چهار‌محال و بختیاری و تهدید نمایندگان خوزستان به استعفای دسته جمعی و البته تحت فشار افکار عمومی، موقتا از اجرای طرح منصرف شد. حال چه شده که نمایندگان و مسئولان استان حوضه مبدا که ذینفع طبیعی کارون می باشند خود دست به خودکشی محیط زیستی می زنند!!! چه اشتغالی مدنظر این نمایندگان و استاندار می باشد که توسعه پایداری که بر کرانه های کارون بزرگ بنا نهاده شده یا می تواند بنا شود را فدای اشتغال موقت و ناپایداری می کنند که بعد از اتمام سد بهشت آباد  به وضعیت بیکاری و مهاجرت اسفبار تری دچار می گردد. آیا این مسئولان محترم به فکر زیر آب رفتن شهر کاج و خسارت های اقتصادی و اجتماعی فراوان و بقیه نواحی آن با تمام نعمت های طبیعی موجود مانند اراضی حاصلخیز، چشمه ها، آبزی پروری ها، باغات، جاده ها و تاسیسات زیربنایی می باشند؟ بر اساس کدام اصول توسعه پایدار و یا آمایش سرزمین این موافقت را توجیه می کنند؟ بدون شک اگر پیامدهای احداث سد بهشت آباد از منظر امنیتی، اجتماعی و زیست محیطی مورد بررسی این نمایندگان قرار بگیرد موافقت خود را بازنگری می کنند و به جای رفع موقت مشکلات و دفع الوقت در پی توسعه و اشتغال پایدار مبتنی بر پتانسیل های طبیعی منطقه مانند گردشگری آبی، دامپروری، باغداری و پرورش ماهیان متراکم (مداربسته) خوهند بود که سرمایه گذاری کمتر،سرعت اجرای بالاتر و بازدهی بسیار بیشتری دارد. همچنین هشدار داده می شود خسارت های این طرح منحصر به استان چهارمحال و بختیاری نبوده و نیز منافع ملی و امنیت تولید مواد غذایی کشور را به خطر انداخته، بر سرمایه گذاری های انجام شده پایین دست اثر منفی گذاشته و پیامدهای فاجعه بار سیاسی ،اجتماعی و اقتصادی آن گریبانگیر امنیت کل کشور می گردد. 

و اما مجدد چشم انداز  فاجعه بار تکمیل طرح بهشت آباد را گوشزد می نماییم: مهاجر پذیری و افزایش جمعیت در اصفهان به عنوان مقصد اصلی انتقال آب بین حوضه ای بدون شک ولع و حرص انتقال و تامین نیاز آب مصارف گوناگون را در مسئولان استان اصفهان افزایش داده و تلاش چندباره در پی طرح های انتقال از مسیر لابی و نفوذ سیاسی در مرکز و توسعه نامتوازن کشاورزی در کویر مرکزی و این دور باطل منافع استانی را در مقابل امنیت و منافع ملی قرار خواهد داد.

خلاصه کلام این که جناب آقایان نمایندگان و مسئولین محترم حوضه مبدا به جای تصمیم گیری عجولانه خواسته مردم استان خود تکیه کنید و توسعه پایدار بهشت آباد حوضه کارون را فدای برزخ اشتغالی بی سرانجام نکنید.

از نمایندگان و مسئولین خوزستان و کشور انتظار می رود همگام با مردم دو استان و کارشناسان آب و محیط زیست کشور که با مستندات قوی علمی و تخصصی با ساخت چنین سد مخربی مخالف هستند اعتراض و مخالفت خود را از تمامی راه های ممکن به گوش تصمیم گیران کشور رسانده و از این واقعه ناگوار جلوگیری کنند.

دیدگاه ها
شما نیز دیدگاه خود را ثبت نمایید
نام *
پست الکترونیک *
6 + 6 =