دولت یازدهم فرصت خوبی برای حفاظت از تالاب های کشور ایجاد کرده است

تاریخ نشر: 1396/03/18 تعداد بازدید: 1754 کد خبر: ylj7pvkc
معاون امور تالاب ها و پارک های ملی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در دولت یازدهم فرصت مناسبی برای حفاظت از تالاب های کشور ایجاد شده است

مسعود باقرزاده کریمی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست افزود: در کشور کمتر اتفاق می افتد که هم اراده دولت و هم مجلس بر یک موضوع باشد اما در دولت یازدهم این اتفاق افتاد و مطالبه هر دو قوه احیا و حفاظت از تالاب ها بود.

وی اظهار کرد: تا چند سال پیش روند نزولی و صعودی تراز آب تالاب ها از جمله دریاچه ارومیه بر معیار متر بود اما اکنون به سانت رسیده است و همگان تراز آب را سانتیمتری دنبال می کنند که این حساسیت جای خوشحالی دارد.

کریمی با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه گفت: روند نزولی تراز آب دریاچه ارومیه طی چهار دهه و در دو دهه با شدت بیشتری بوده است، بنابراین به نظر من به عنوان یک کارشناس زمان 10 ساله برای احیای این دریاچه زمان کمی است.

وی با بیان این که اکنون تراز آب دریاچه ارومیه 1270.8 است، افزود: این تراز نسبت به سال گذشته در مدت مشابه چند سانتیمتر کمتر است اما این کاهش تراز معنادار نبوده و نگران کننده نیست، مساله مهم این است که اکنون وضعیت دریاچه به شرایط تثبیت رسیده که نتیجه عملکرد سازمان محیط زیست و ستاد احیای دریاچه است.

کریمی با اشاره به این که کمترین میزان بارش تاثیر زیادی در تراز آب دریاچه دارد، ادامه داد: فرایند جریان های آبی بر روی زمین و زیر زمین به حدی پیچیده است که به سادگی نمی توان سهم دولت و اقدامات صورت گرفته و طبیعت را در روند تثبیت دریاچه مشخص کرد اما آنچه مسلم است اقدامات صورت گرفته مانند رها سازی آب به سمت دریاچه، کاهش مصرف آب در کشاورزی و مدیریت سدهای بالادستی وضعیت کنونی دریاچه را رقم زده است.

به گفته وی، سال گذشته به رغم کاهش 17 درصدی بارش در حوضه دریاچه ارومیه 34 سانتیمتر سطح دریاچه بالا آمد.

وی تاکید کرد: باید بدانیم تغییر رژیم کشاورزی و بر هم زدن روال چندین ساله آن کار راحتی نیست، اما امروز این کار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام شد چون دیر یا زود باید وارد این مرحله می شدیم؛ مشکل ما فقط آب های سطحی نیست بلکه منابع آبی زیر زمینی ما نیز دچار بحران شده اند.

کریمی گفت: پیش بینی شده تا سال 1402 با متوسط ورودی آب به میزان 3.1 دهم میلیارد متر مکعب با تراز آبی 1274.1 و سطح چهار هزار و 800 کیلومتر با غلظت نمک 250 گرم در لیتر که آستانه زنده ماندن گونه جانوری آرتیمیا است، دریاچه به تراز اکولوژیکی خود برسد.

*** پساب های وارد شده به دریاچه ارومیه آلوده نیست

باقرزاده کریمی گفت: یکی از مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه آوردن پساب به داخل دریاچه است بنابراین این که عده ای نگران میزان آلودگی پساب ها باشند، امری طبیعی است اما سازمان محیط زیست این اطمینان را می دهد که پساب های وارد شده به دریاچه ارومیه آلودگی ندارد.

*** تلاش برای خروج تالاب ها از فهرست مونترو

وی گفت: در سال 1996 در ششمین اجلاس جهانی تالاب ها در سویس کشورهای متعاهد اعلام کردند که باید بیینند تالاب های دنیا در چه وضیعتی قرار دارند و فقط به ثبت آنها در کنوانسیون رامسر اکتفا نشود؛ این کار کاملا داوطلبانه بود که بر این اساس فهرست مونترو شکل گرفت و از آن زمان به بعد تالاب هایی که مشکل داشتند در این فهرست قرار می گرفتند.

معاون امور تالاب ها و پارک های ملی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در آن زمان هفت تالاب ایران از جمله انزلی، بختگان و هامون در این فهرست قرار گرفت که باید تلاش کنیم از این فهرست خارج شوند.

*** زمین ورزشی در تالاب انزلی احداث نمی شود

باقرزاده کریمی گفت: از حدود 9 سال پیش احداث زمین ورزشی در بخشی از تالاب انزلی مطرح شده بود که سازمان حفاظت محیط زیست از همان زمان با این کار مخالفت کرد و در نتیجه کار متوقف شد.

وی افزود: اکنون برخی افراد اقدام به تخریب تعدادی از مستحدثات در آن منطقه برای کار کشاورزی کرده اند که برخی گمان می کنند موضوع احداث ورزشگاه مطرح شده است در حالی که ساخت آن به طور کامل منتفی شده است.

باقرزاده کریمی درباره آب ورودی به تالاب هورالعظیم نیز گفت: بخشی از آب کرخه وارد تالاب هورالعظیم می شود و بخشی نیز برای کشاورزی استفاده می شود که زهآب ناشی از آن نیز وارد تالاب می شود اما برخی نگران آلودگی و شور بودن این زهآب هستند.

وی افزود: در این بخش کشاورزان برای کاشت چغندر مجبور هستند خاک را بشویند تا شوری آن کم شود، این خاک شویی 20 سال است در منطقه انجام می شود ، این زهآب ناشی از خاک شویی وارد تالاب می شود ، سازمان محیط زیست ابتدا مخالف این کار بود زیرا در ابتدا شوری این زهآب ها 20 هزار میکروزیمنس بود که با اقدامات صورت گرفته به زیر 10 تا 8 هزار رسیده است و اکنون آب غیر عادی وارد تالاب نمی شود.

باقرزاده کریمی تاکید کرد: مرطوب بودن تالاب هورالعظیم به علت مشکل گرد و غبار در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است و اکنون شرایط مطلوب ایجاد شده است.

دیدگاه ها
شما نیز دیدگاه خود را ثبت نمایید
نام *
پست الکترونیک *
4 + 7 =